oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Láka ma aj trénovanie extraligového družstva

Keď si otvoríte súpisku Banskej Bystrice, nájdete v nej jedno zaujímavé meno – Laura van Dalen. Na prvý pohľad by si každý mohol pomyslieť, že ide o legionárku. Opak je však pravdou. Aj keď sa van Dalen narodila v Holandsku, je Slovenka. V tíme Banskej Bystrice pomáha nielen skúsenosťami hráčky, ale aj trénerky.

Na Bystričanky čaká zajtra v poslednom kole nadstavbovej časti domáci zápas s Popradom. „V tomto stretnutí z pohľadu tabuľky a výsledku o nič nejde. Pôjde však o herný prejav, prístup hráčok, disciplínu a získavanie skúseností. Je to príprava do ďalších zápasov. Verím, že na oboch stranách bude vládnuť radosť z basketbalu, spokojnosť trénerov a uvidíme pekné basketbalové momenty. Určite dostanú väčší priestor aj mladšie hráčky a na to sa veľmi teším, lebo majú čo ukázať,“ povedala Van Dalen pre basket.sk.

S týmto súperom sa stretli už v polovici februára, keď v Poprade prekvapivo triumfovali 45:41. „Výhra nad Popradom v nadstavbe nám určite pomohla aj z psychickej stránky. Uvidíme akým basketbalom sa budeme prezentovať a ako som vyššie uviedla, v tomto zápase pôjde viac a to, čo do toho zápasu dáme, ako o to, aký výsledok svieti na tabuli. Cieľom je hrať najlepšie ako vieme.“.

V nadstavbovej časti sa zlepšili

Po základnej časti svietilo vedľa Banskej Bystrice jedno jediné víťazstvo. Dosiahla ho na konci dlhodobej časti súťaže, keď doma zdolala Slovan Bratislava 62:58. V nadstavbovej fáze však uspeli hráčky tohto klubu dovedna trikrát. „Naše družstvo prešlo pred sezónou omladzovacou kúrou. Pre mnohé bola extraligová pôda ešte neprebádaná. V základnej časti sme mnohokrát vyhoreli na disciplíne a energii, ktorú do zápasu dávame. Družstvo sa celú sezónu formuje. Každý súper je iný, ale my sme stále rovnaké. Myslím si, že ak budeme mať energiu a disciplínu naša forma bude stúpať,“ vysvetlila ďalej van Dalen.

Zaujímavosťou je, že zo štyroch víťazstiev, ktoré doposiaľ Banská Bystrica dosiahla, až trikrát uspela proti Slovanu Bratislava. A s týmto družstvom sa v tejto sezóne strela štyrikrát… „Je to aj o psychickom nastavení. Som presvedčená, že je v našich silách poraziť aj iné družstvá v našej lige. Ja neriešim proti komu hráme, idem s tými najvyššími cieľmi.“

Bystričanky napriek tomu, že do nadstavbovej časti vstupovali ako outsiderky napokon obsadia siedmu priečku. „Nadstavba ukázala, že naša hra sa od začiatku sezóny posunula a odzrkadlilo sa to v postavení v tabuľke,“ myslí si Van Dalen.

Občas rozdáva rady bez vyzvania

Káder Banskej Bystrice číta najmä mladé hráčky. Tridsaťjedenročná Van Dalen vnáša do kabíny cenné skúsenosti. „Snažím sa ísť príkladom, cítim aj zodpovednosť. Spoluhráčky, čo ma poznajú dlhšie, keďže niektoré som trénovala ako juniorky a mám ich aj v družstve prvej ligy žien, si po radu prídu aj samé. Niekedy nečakám a poradím bez ohľadu na to, či to chcú alebo nie,“ smeje sa rodáčka z holandského Naardenu.

Aj ona podobne ako väčšina hráčok v extralige popri basketbale pracuje. Okrem podnikania sa venuje aj slovenskej mládeží. „Momentálne trénujem bystrické dievčatá do dvanásť rokov a som hrajúci tréner Zvolena v prvej lige. Zvolen a Banská Bystrica úzko spolupracuje a som vďačná, že to funguje. V budúcnosti sa chcem naďalej venovať mládeži a určite ma láka aj trénovanie extraligového družstva,“ prezradila Van Dalen, ktorá je v tíme Banskej Bystrice momentálne najproduktívnejšia hráčka (142 bodov).

Na chvíľu v Piešťanoch

Na začiatku roku 2016 sa Laura van Dalen presunula na chvíľu do Piešťan. Následne sa však vrátila späť do Banskej Bystrice. „V čase, keď ma Piešťanské Čajky oslovili, som trénovala juniorky a bola hrajúcim trénerom vo Zvolene. Ja som mala rozbehnutú sezónu a povinnosti v Bystrici a Zvolene. S Piešťanmi sme sa dohodli na určitú dobu,“ obhliadla sa za touto skúsenosťou 31-ročná hráčka. Zahraničné basketbalové vody ju už veľmi nelákajú. „Nie je to už moja priorita, ale nezatváram myšlienkami dvere pred novými možnosťami.“.

Holandsko v srdci

Laury van Dalen sme sa samozrejme opýtali aj na jej holandské korene. „Mamka Slovenka sa zamilovala do môjho papiho Holanďana a opačne. Odišli žiť do Holandska a neskôr mojej sestre začal chýbať súrodenec. Vysnívala si mňa. Narodila som sa v Holandsku, žili sme tam skoro šesť rokov a potom sme sa presťahovali na Slovensko, konkrétne do Košíc,“ vysvetlila nám skúsená rozohrávačka.

Do Holandska sa vždy rada vracia a s touto krajinou je stále veľmi úzko spätá. „Po holandsky sa rozprávame doma, a ak stretnem holandských turistov, rada sa prihovorím. Milujem Holandsko a vždy mi podskočí srdiečko, keď sa objaví nejaká súvislosť s touto krajinou. Keď som bola mladšia, pravidelne sme chodili na prázdniny k rodine. Teraz je to už menej časté, ale rada sa tam vraciam a navštevujem známe miesta z detstva.“.

 

Publikované: 01.03.2019 na basket.sk, autorka: Karolína Vrabcová

2%