oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Pumy idú herne hore, čo proti Good Angels ocenili aj diváci na Štiavničkách

Aj druhý štvrťfinálový zápas play-off sme síce s favoritom súťaže Good Angels Košice prehrali, avšak opäť sme dokázali majstrovi nasúkať viac než 50 bodov. Čo je podstatné, hra potešila divákov na Štiavničkách. Naše dievčatá od nich dostali ako odmenu veľký potlesk za predvedený výkon.

Začiatok zápasu ´pumám´ vychádzal. Vyhrali rozskok, vybojovali si pod košom faul a po trestných hodoch Piperkovej viedli 2:0. Naše dievčatá dali aj prvú trojku stretnutia, po pekne rozohratom útoku sa presadila spoza veľkého oblúka opäť Piperková a viedli sme 5:2. Súper potom otočil vývoj vo svoj prospech a viedol o bod. Bystričanka Mištinová však dala dvojku a stav bol 7:6. Až následne sa majster prebral, začal byť viac dôrazný v útoku a využil niekoľko našich chybičiek. Presadzovali sa najmä Janoščíková a Kupčíková. Napriek tomu si veľký náskok Košičanky nevypracovali, pretože koše dávalo aj ŠKP. V polovici tohto dejstva bolo po zásluhe Piperkovej, Bačovej a Mištinovej skóre 13:16 a neskôr po Stašovej presnom zásahu 15:18. Ani v závere majster nevedel výraznejšie odísť, pretože dobre zapracovala striedajúca Števulová a z trestných hodov vyťažila dva body Piperková – 19:23. Posledná minútka však patrila skúsenejším hostkám, ktoré sa ujali vedenia 19:28.

Druhú štvrtinu začala trojkou Števulová, ktorá znížila na 22:28 a k nej sa pridala dvojkou Piperková – 24:28. Štvorbodový rozdiel podržala v trinástej minúte Mištinová, takže stále sa črtal z pohľadu ´púm´ prijateľný výsledok. Košický kouč musel poriadne kričať na svoje zverenkyne, ktorým nešla streľba. Rovnako však nepresné pokusy predviedli i naše dievčatá. Stašová v polovici tohto dejstva znižovala na 28:32, takže slušne zaplnená hala na Štiavničkách mala opäť dôvod na potlesk. Škoda len, že na strane Košíc sa dvakrát po sebe presadila vzápätí Oblaková, po nej i Kupčíková a trojka Bilíkovej už donútila banskobystrického trénera Michálika siahnuť za stavu 28:40 v sedemnástej minúte po oddychovom čase.  Po ňom Bystričanky nedokázali nadviazať na dobrú hru z úvodných minút zápasu a druhej časti hry, takže polčas sa skončil pre Košičanky jasnejšie – 32:51, keď šestnásť bodov v drese majstra zaznamenala Oblaková a desať Hruščáková.

Po veľkej prestávke dominoval v dôležitej prvej päťminútovke súper. Vytiahol najprv obranu za veľký oblúk, čo mu vychádzalo a dokázal sa presadiť i pod naším košom. My sme kontrovali len Bačovou a Ozdincovou. Navyše nám haprovala presnejšia finálna prihrávka ako aj streľba. Rozhodcovia volili prísnejší meter na našu najlepšiu hráčku Mištinovú, ktorá mala v 25. minúte už štyri fauly. Stav bol 37:67, takže tréneri Michálik so Špinerom brali oddychový čas a dôrazne dohovorili svojim zverenkyniam. Tie začali lepšie brániť, viac bojovať, čo trošku nezvládali spornými verdiktmi arbitri. Prepukli teda vášne nielen na palubovke, ale i v hľadisku. Podstatné bolo, že Košičanky sa nevedeli poriadne dostať do hry a nedokázali výraznejšie bodovať. Žiaľ strelecké pokusy nevychádzali ani nášmu ŠKP 08, no najmä zásluhou Števulovej sme udržali tridsaťbodový rozdiel – 45:75.

V úvode štvrtej desaťminútovky sa žiadne  bodové hody sprvu nekonali. Bystričanky naďalej poctivo bojovali, boli dôrazné a to prinášalo úspech. V 33. minúte sa Stašová postarala o to, že sme znižovali priebeh zápasu na 49:77 a po jej trojkovom úspešnom pokuse dokonca na 52:79. Diváci v hale na Štiavničkách odmeňovali snahu našich dievčat potleskom, no znovu sa dostavili problémy s časomierou, konkrétne s odpočítavaním sekúnd na ukončenie akcie. To poznačilo priebeh stretnutia v polovici  štvrtej štvrtiny a znervózňovalo hráčky. Lepšie sa s touto situáciu vysporiadavali Košičanky. Začalo sa však napokon merať ručnými stopkami a oznamoval sa čas na zakončenie streľby hlásateľom. Počas týchto minút sa trojkou prezentovala dlhšie pauzujúca (pre štyri fauly) Mištinová – znížila na 57:88. Posledné okamihy zápasu boli poznačené nervozitou a menšou nekoncentrovanosťou, avšak majstrovský celok stobodovú hranicu nedosiahol. Bystričanky sa za predvedenú hru rozhodne hanbiť nemusia.

Naše ŠKP 08 čaká teraz nadstavba extraligy o 5. až 8. miesto, teda o záchranu v súťaži. Sily si najprv zmerajú s bratislavským Slovanom. Séria sa hrá opäť na dva víťazné zápasy. Prvý hráme v hlavnom meste Slovenska v sobotu druhého apríla, odvetný je na programe pod Urpínom v stredu 6. apríla.

Fakty o zápase: 

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Good Angels Košice 59:97 (19:28, 32:51, 45:75)

Štvrtiny: 19:28, 13:23, 13:24, 14:22. TH: 12/10 – 11/8. Fauly: 17 – 14. Trojky: 5 – 5. Rozhodovali: Holländer, Sirocký a Macura. Diváci: 350.

ŠKP 08:  Piperková 11 (1), Mištinová 9 (1), Stašová 11 (1), Bačová 12, Ozdincová 5 (1) /Števulová 9 (1), Jelenčíková 2, Valová 0/

Najviac bodov Good Angels: Oblaková 22, Hruščáková 17, Janoščíková 12

Hlasy po zápase:

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08Nadviazali sme na výkon z Košíc, kde sme sa snažili odpichnúť od úplného dna po základnej časti a zápasoch s Ružomberkom, Šamorínom či Cassoviou. To sa nám týmto dvojzápasom s majstrovským celkom vo štvrťfinále play-off podarilo. Prejav bol živší, bojovnejší. Hráčky naozaj bojovali od samého začiatku až do konca. Hoci tam boli hluché minútky, no to sa nedalo proti takému súperovi akým je Good Angels vylúčiť na nula minút. Verím, že takýmito výkonmi zo štvrťfinále nadviažeme na dôležitú časť súťaže, teda nadstavbu o piate až ôsme miesto.“ 

Barbora Bačová, hráčka ŠKP 08, najviac bodov z družstva: „Išli sme do zápasu s odhodlaním, teda čo najlepšie stretnutie odohrať v domácom prostredí. Myslím si, že sme to splnili. V rámci našich možností to bolo po hernej stránke dobré. Dúfame, že nám to pomôže do ďalších bojov. Čakajú nás dôležité zápasy, takže azda to aj ľudia tak vnímajú a prídu nás povzbudiť po tých nevydarených predchádzajúcich stretnutiach. My veríme, že sa nám bude dariť a nasledujúce duely budú iba lepšie po hernej i výsledkovej stránke.“ 

Natália Jelenčíková, bojovná hráčka ŠKP 08„Kvalita bola jednoznačne na strane Good Angels. Nešli sme do zápasu na výhru, ale chceli sme všetko urobiť pre to, aby sme divákom ukázali naše zbrane, teda bojovnosť a ďalšie dominantné veci, na ktorých pracujeme celú sezónu. Žiadny duel neberieme na ľahkú váhu a nebolo tomu tak ani teraz. Chceli by sme na tento výkon nadviazať a Slovan Bratislava poraziť. Verím, že sa nám to podarí a ukážeme divákom, čo všetko máme poctivo natrénované.“  

Peter Jankovič, tréner Good Angels Košice: „Bol to rozpačitý úvod z našej strany. Absolútne nám nevyhovoval tento mládežnícky štýl basketbalu, ktorý Banská Bystrica prezentuje. Na druhej strane však súper predviedol sympatický výkon tak v prvom ako aj v druhom zápase. Nezabalil to za žiadneho stavu a ukázal ako poctivo dievčatá z ŠKP pracujú na sebe. Kvalita i napriek tomu bola od začiatku až do konca na našej strane, o tom pochýb niet. Bola len otázka času akým skóre sa to skončí. Som rád, že sme postúpili do semifinále, bola to naša povinnosť. S výsledkom som spokojný, no hra dobrá nebola, nemôžeme sa takýmto spôsobom prezentovať proti silnejším súperom."

 

Zdroj: bystricoviny.sk, Autor: JB, Foto: IG

2%