oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Pumy si vychutnajú Vianoce v kruhu rodiny, majú radi koláče a zákusky

Vianočné sviatky budú naše basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica tráviť v kruhu rodiny so svojimi najbližšími príbuznými. Do sýta si plánujú oddýchnuť. Laura van Dalen rada zájde do prírody, kapitánka Lucia Striešová i Tereza Šimčíková si určite pozrú vianočné rozprávky a ochutnajú koláče, podieľajú sa aj na príprave štedrovečernej večere. Dôležitá je hlavne pohoda, tvrdí asistent trénera a manažér klubu Milan Špiner.


VIANOČNÉ ZVYKY

My sme boli zvedaví na viacero otázok súvisiacich s Vianocami. Napríklad aké zvyky naše hráčky dodržiavajú v rodine a či sa k nim viaže nejaký konkrétny moment. Simona Sliacka prezradila, že sa modlia pred aj po večeri, netradičný zvyk poodhalila Laura van Dalen: „Okrem klasických iných máme so sestrou z detstva zvyk: Počítanie stromčekov v oknách. Keď sa vezieme počas vianočných sviatkov, každá na svojej strane počíta, koľko stromčekov vidí v domácnostiach.“.Ostatné spoluhráčky pripojili klasické zvyky, napríklad prekrajovanie jablka, dávanie peňazí pod obrus, u Petry Oborilovej idú pod taniere. Nechýbajú samozrejme oblátky s medom a Lucia Striešová neopomenula ani cesnak pre zdravie po celý rok.


VIANOČNÉ ROZPRÁVKY A FILMY

K Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné rozprávky, respektíve filmy. U mladších ´púm´ jednoznačne dominuje film Sám doma. Pozrú si ho radi Simona Sliacka, Tamara Podhradská, Ema Nagyová, Dominika Kollárová a Simona Neuschlová, ktorá dodala, že prvá a druhá séria tohto filmu ju nikdy neomrzia. Jednotku má najradšej van Dalen.

Ruská klasika Mrázik sa páči Tereze Šimčíkovej, Lucii Striešovej a Milanovi Špinerovi. V obľube je aj slovenská Perinbaba, tu sa k Lucii a Milanovi pridala Dominika Kollárová. Rozprávku Tři oříšky pro Popelku najradšej pozerá každé Vianoce Erika Holíková, podobne sú na tom i Lucia s Laurou, ktorá si pozrie aj Kučeravú Sue a S tebou mě baví svět. Posledne menovanú českú komédiu má v hľadáčiku najmä Petra Oborilová, pretože je to podľa nej veľmi príjemný a vtipný film.

Pivotka Zuzana Vargová sa vyslovila za film Pelíšky, ale inak nemá vyslovene favorita. Druhá pivotka Nina Janštová si pozrie hocijaké vianočné rozprávky, ktoré ju zaujmú. Podobne je na tom i tréner Miloslav Michálik. „Mám rád všetky rozprávky , či už staré alebo nové,“ prezradil.

Rozohrávačka Michaela Grigerová pre zmenu nemá rada tradičné rozprávky, ktoré sa v televízii opakujú každý rok. Radšej si s rodinou pozrie nejaký film na Netflixe.


VIANOČNÉ PIESNE

Zaujímal nás i hudobný vianočný vkus nášho tímu. Ten má v opatere kapitánka Lucia Striešová. Vytvorila playlist s okolo štyridsiatimi vianočnými pesničkami a tie púšťa pred alebo po tréningoch. „Najväčší ohlas má pesnička All I Want for Christmas Is You alebo aj Jingle Bells, Let It Snow! a z česko-slovenských napríklad Tři oříšky,“ poodhalila z decembrového hudobného zákulisia.

A ako sú na tom ostatné ´baby´? Skladba All I Want for Christmas Is You má jednoznačne najväčšiu popularitu. Vyzdvihli ju Tamara Podhradská, Petra Oborilová, Simona Neuschlová, Dominika Kollárová a Nina Janštová, ktorá ju najčastejšie počúva. Simona Sliacka nepočúva veľmi vianočné pesničky: „Pred štedrou večerou počúvame vianočné koledy,“ prezradila.

Do priazne sa dostali aj ďalšie vianočné hity. U Tamary Podhradskej napríklad Snowman. U Federiky Rausovej It´s Beginning to Look Lot Like Christmas. Erika Holíková priznala, že momentálne vyhráva v jej playliste skladba Carol of the Bells.

Petra Oborilová pribalila k prv spomínanému hitu od Mariah Carey aj Last Chrismas. Táto pieseň od skupiny Wham! sa páči i Dominike Kollárovej.

Jingle Bell Rock si najčastejšie spieva Simona Neuschlová. Miška Grigerová má rada aj Siu a jej vianočné pesničky.

Laura van Dalen má vskutku široký výber, keď uviedla: „Počúvam akékoľvek vianočné piesne, hlavne staršie klasické, slovenské aj zahraničné, ktoré prinášajú vianočnú ´atmošku´. Zoznam by bol dlhší, ale mám obľúbené, s ktorými sa mi spájajú spomienky a tie pohladia, ako napr. Tichá noc, svätá noc, Driving Home for Christmas, Let It Snow! alebo aj tie, ktoré roztancujú, ako napr. Last Christmas, All I Want for Christmas Is You, Rockin´ Around the Christmas Tree…“.

A ako je to s dvojicou našich trénerov? Pokým Milan Špiner počúva to, čo ide práve v rádiu, Milovi Michálikovi spievajú vianočné piesne deti. A podotkol, že hlavne v tomto období.


ŠTEDROVEČERNÝ STÔL

Aké by to boli Vianoce bez štedrej večere. Aj tu je hitom jednoznačne zemiakový šalát. K nemu si dajú dievčatá i tréneri rybu,či rezeň.

Simona Sliacka má najradšej smotanovú kapustnicu. Na kapustnicu nedopustia ani Simona Neuschlová, Laura van Dalen, Lucia Striešová a Ema Nagyová. Tá dala do popredia aj známe opekance, ktoré chutia s makom Dominike Kollárovej a s bryndzou Zuzke Vargovej.

Rezeň pred rybou uprednostní Tamara Podhradská i Tereza Šimčíková. Erika Holíková si nevie vybrať. „Rezeň alebo ryba,“ povedala.

Trošku tradične - netradičné jedlo preferuje na vianočnom stole Michaela Grigerová: „Mojím najobľúbenejším vianočným jedlom sú domáce pirohy, ktoré na Štedrý deň spoločne pripravujeme. Nie je to veľmi obvyklé, ale u nás sú dlhoročným zvykom.“.

Milan Špiner si dá k šalátu vyprážaného žraloka. A prezradil aj prečo: „Raz ho otec kúpil v obchode a mama ho vypražila, lebo nebolo dostatok kapra. A chuťovo je taký dobrý vyprážaný, že sa to proste stala tradícia.“ Miloslav Michálik má rád pečeného pstruha a opekance s makom.


VIANOČNÉ KOLÁČE A ZÁKUSKY

Ako sú na tom naše ´pumy´ s koláčmi a zákuskami? Tu je paleta veľmi široká. Simone Sliackej chutia najviac šuhajdy, vie ich spraviť aj sama. Tamara Podhradská obľubuje medovníky, ich pečenie však prenecháva mamine. Rovnako je na tom i Dominika Kollárová a Nina Janštová, tá ich však vie upiecť. Zuzka Vargová pridala k medovníkom i florentínky, s pečením tiež nemá žiadny problém.

Nová posila družstva Ema Nagyová má najradšej kávové zrná a robieva ich sama už zopár rokov. Na linecké koláče nedopustia Federika Rausová a Tereza Šimčíková.

Dobrou cukrárkou sa javí Simona Neuschlová, ktorá prezradila: „Preferujem medovníky, linecké koláče, kokosové guľky a veľmi rada mám šuhajdy. A viem to aj urobiť.“.

Grilážky sa tešia obľube u Eriky Holíkovej a Petry Oborilovej. Michaela Grigerová nie je veľkým fanúšikom koláčov, keď prezradila: „Perníčky by som upiecť vedela, ale radšej prenechávam túto časť príprav sestre Dominike (smiech).“.

Laura van Dalen má rada zebra rezy, medovníky, “zmrzlinky”, vanilkové rožky a vie ich aj sama upiecť, avšak s receptom. U Lucie Striešovej sú obľúbené máčané medovníky v kokose a parížske rožky. „Každý rok pečieme s maminou spolu, takže vedela by som napiecť aj ja sama,“ dodala. Milan Špiner si pochutí aj na makovníku a orechovníku a Milo Michálik nie je vyberavý, zje všetko, čo mu napečie manželka s deťmi.  


VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ ŽELANIA, PREDSAVZATIA

Pri vianočných a novoročných želaniach dominovalo v tíme ´púm´ najmä zdravie, ktoré v tejto ´covid-dobe´ je obzvlášť potrebné. Prízvukovali to najmä Lucia Striešová a Petra Oborilová. Na úspech a dobré výkony nezabudli Simona Sliacka, Ema Nagyová, Federika Rausová, Erika Holíková, Nina Janštová a Tereza Šimčíková, ktorá pribalila i veľa košov do nového roka. To by sme si určite všetci radi želali spolu s dobrou náladou, ktorú pridala Tamara Podhradská.

Simona Neuschlová by chcela, aby sa každému splnilo, čo si praje. Na lásku nezabudla Zuzka VargováMiška Grigerová pridala i spokojnosť a vnútornú dávku pozitívnosti.

Skúsená Laura van Dalen by uvítala, aby sme sa tešili aj z maličkostí, rešpektovali sa a mali úctu k sebe i ostatným. „Aby sme boli spokojní, usmievaví, láskaví a mali dni plné zážitkov a dobrodružstiev,“ dodala ešte Laura.

A čo si prajú naši tréneri? Miloslav Michálik hlavne zdravie a úsmev, nech sa tešíme z každého prežitého dňa a Milan Špinerzdraviu pribalil aj tímovú pohodu a dobré medziľudské vzťahy.

Predsavzatia si do nového roka ´pumy´ nedávajú. Ak si totiž niekedy nejaké aj zvykli dať, dlho im to nevydržalo. Priznali Erika Holíková, Petra Oborilová, Simona Neuschlová, a Dominika Kollárová. Najlepšie to vystihli dve hráčky. Michaela Grigerová tvrdí: „Do nového roku si nedávam žiadne predsavzatia. Na cieľoch, ktoré mám, sa snažím pracovať priebežne počas roka.“ Lucia Striešová dopĺňa: „Predsavzatia do nového roka si nedávam, pretože ak chcem niečo zmeniť alebo dosiahnuť, nemusím čakať na Nový rok.“.


Všetci v našom tíme veríme, rovnako tak i fanúšikovia, že nový rok 2022 prinesie okrem dobrých výkonov na palubovke aj opätovný boj o medailové pozície. Držme teda našim ´pumám´ palce!

2%