oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Pumy v poslednom domácom zápase ubránili svoje hradby

V stredu večer sme vyhrali štvrtý zápas nadstavby play-off o piate miesto v ženskej extralige s Cassoviou Košice 51:44 a stav série hranej na tri víťazstvá sme tak vyrovnali na 2:2. Piaty rozhodujúci zápas je na programe v nedeľu v metropole východného Slovenska.

Hostky prišli do Bystrice bez kľúčovej hráčky Timkovej, čo sa odzrkadlilo na ich výkone. V prvej štvrtine boli jednoznačne lepšie naše hráčky, aj keď úvod bol veľmi opatrný a nepresný. Prvý kôš videli diváci až po 155 sekundách (2:35 min.) a dala ho Bačováz úniku. Potom sa k nej pridala Mištinová a tréner Košíc si za stavu 4:0 zobral oddychový čas. Ten príliš nezabral. Jassová síce znížila, ale strelecky sa chytila Stašová, ktorá zaznamenala tri koše, z toho jeden za tri body, takže sme viedli 11:4. Do hry šla následne Števulová a aj jej sa darilo. Dala trojku a v závere tohto dejstva zvýšila naše vedenie na 18:6.

Druhú štvrtinu sme prehrali, hoci sme na jej začiatku viedli 20:6. Cassovia však tromi košmi v rade znížila na 20:12, takže po oddychovom čase siahol pre zmenu bystrický kouč Michálik. Žiaľ nezabral podľa predstáv, pretože súper sa produktivitou Jassovejdotiahol na rozdiel piatich bodov! Odpoveď napokon dokázali nájsť Ozdincová so Stašovou, čiže 54 sekúnd pred prestávkou sme viedli 28:19. Tréner Košíc Hricko si opäť vzal oddychový čas, počas ktorého poriadne nakričal na svoje zverenkyne. Tie síce už neskórovali priamo z hry, ale po trestných hodoch Jassovej svietil na tabuli polčasový stav 28:22.

Tretiu štvrtinu začala Cassovia veľmi dobre. Dvoma košmi strelecky disponovanej Jassovej bol rozdiel razom iba dvojbodový 28:26! Pumy nedokázali nájsť streleckú mušku. Stašová sa presadila iba z trestných hodov, prvý kôš z hry dali naše dievčatá až v piatej minúte tohto dejstva, presadila sa Ozdincová (32:26). Po jej presnom zásahu nám to začalo viac padať, vybudovali sme si tak slušný dvanásťbodový náskok. Prišli sme oň až na konci tejto časti hry po troch inkasovaných košoch v rade, o ktoré sa postarali Nedoroščíková, Filičková a Jassová – 40:34.

Posledná desaťminútovka bola bojovná. Jassová najprv znížila na rozdiel štyroch bodov, ale bol to jediný kôš, ktorý diváci videli za tri a pol minúty. Po oddychovom čase bystrického trénera sa dokázala presadiť Stašová (42:36), no stále platilo, že streľba nešla ani jednému družstvu . Až v 38. minúte vliala väčší pokoj do domácich radov opäť Stašová, ktorá premenila trestné hody. Následne zvýšila faulovaná Bačová na 46:38 a aj keď jej trestný hod prerušil time-outom košický kouč, nerozhodilo ju to a šestku využila. V závere sa snažila o drámu Jassová. Stiahla náš náskok na rozdiel piatich bodov, no koncovka vyšla lepšie našim ´pumám´, ktoré sa po košoch Bačovej a Stašovej mohli tešiť z víťazstva.

Stav série hranej na tri víťazstvá je teda 2:2. Piaty rozhodujúci zápas nadstavby play-off o piate miesto sa hrá v nedeľu 8. mája o 15:00 na Palackého ulici v Košiciach.

Fakty o zápase:

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK SOUŽ Cassovia Košice 51:44 (18:6, 28:22, 40:34)

Štvrtiny: 18:6, 10:16, 12:12, 11:10. TH: 5/8 – 4/6. Trojky: 2 – 0. Fauly: 16 – 19.

ŠKP 08: Jelenčíková 0, Mištinová 6, Ozdincová 4, Stašová 21 (1), Bačová 9 /Števulová 11 (1), Piperková 0/

Najviac bodov za Cassoviu: Jassová 26, Filičková a Migová po 6.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08: „Veľmi upracovaný výkon. Stratili sme trošku ľahkosť, Košičanky nás prekvapili zónovou obranou a celý zápas sme sa nedokázali vysporiadať obranou pivotov v dolnom postavení. Viazol nám lepší pohyb, chýbala väčšia prieniková hra v krízových momentoch. Je však stav série 2:2, treba sa dobre pripraviť na piaty zápas. Košice prišli k nám ochudobnené o Timkovú, ktorá zohráva v družstve súpera dosť dôležitú úlohu. Boh vie ako by tento zápas s ňou dopadol. Rozlúčili sme sa však s domácim publikom v tejto sezóne výhrou, čo nás teší. Ešte viac by nás potešilo konečné piate miesto o ktoré sa v Košiciach pobijeme.“

Radka Stašová, najlepšia strelkyňa ŠKP 08 v zápase: „Úspech vychádzal hlavne z obrany, keď sme eliminovali ich obvodové hráčky, no problém nám robil hlavne podkoš. Musíme odstrániť tieto chyby v piatom zápase. Chceli sme sa odvďačiť našim fanúšikom, ktorí nás chodili podporovať celú sezónu. Dúfam, že sa im páčil aspoň záver. Hádam to dobojujeme do konečného piateho miesta, teda do víťazného konca. Odhodlanie nám nechýba.“

Ján Hricko, tréner Cassovie Košice: „Viac sa bojovalo ako hralo, no išlo o veľa obom tímom. Zápas mal náboj i nasadenie. Bohužiaľ sme prehrali, ale vlastnými chybami sme postavili viackrát domáce hráčky na koňa. Keď stratíme 23 lôpt, tak nemôžeme vyhrať. Slabí sme boli na skoku a málo aktívni v útoku. Chceli sme sa viac spoliehať na podkošové hráčky, no zahrala fantasticky iba Bea Jassová, žiaľ bola osamotená. Škoda, že nemohla s nami pricestovať z osobných dôvodov Katka Timková, no v sobotu už na piaty rozhodujúci duel nastúpi.“

Zdroj: bystricoviny.sk, Autor: Jozef Balko, Foto: Ivan Golembiovský