oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Rozhovor s Milanom Špinerom o momentálnej situácii v šatni ŠKP 08

Rozhovor Jozefa Balka s asistentom extraligových Púm Milanom Špinerom o aktuálnej situácii v tíme. Ako sa zmenila situácia odchodom dvoch pivotiek a čo môžeme očakávať v budúcnosti?

Do nového roka 2016 ste vstúpili nečakanou prehrou na palubovke posledného celku súťaže, no ani predchádzajúce výsledky neboli presvedčivé, čo sa deje so ženským A – družstvom? 

– Uvedomujeme si, že verejnosť očakáva lepšie výsledky v najvyššej súťaži. Avšak na postavenie v tabuľke a samotné výsledky sa treba pozrieť zo širšej perspektívy. Medzi sviatkami došlo k podstatnej obmene kádra. Dá sa povedať, že nám absentuje klasická pivotka. Z dua Štefaňáková a Moravčíková nezostala v klube ani jedna. Janka Štefaňáková sa rozhodla plne venovať štúdiu v Bratislave. Neustále dochádzanie do Banskej Bystrice jej zaberalo dosť veľa času a tak sa rozhodla uplatniť staré známe: škola je základ. Plne sme to akceptovali, popriali sme jej veľa úspechov a korektne sme ukončili vzájomnú spoluprácu. Alica Moravčíková naopak uprednostnila pôsobenia v kvalitnejšom a plne profesionálnom klube MBK Ružomberok, do ktorého prestúpila po poslednom ligovom zápase v starom kalendárnom roku v Poprade. Rokovania s predstaviteľmi Ružomberka o jej prestupe boli korektné a nám nezostáva nič iné ako popriať Alici veľa šťastia v ďalšej športovej kariére. Do klubu sa po 5 ročnom štúdiu v USA vrátila 23 ročná odchovankyňa Denisa Domiterová. Ide však o nižšiu hráčku, ktorej uplatnenie je na pozíciách rozohrávačky – krídla. Dostali sme sa tak do pozície, že kompletne musíme zmeniť herný koncept a prispôsobiť sa danej situácií ktorá nastala. Musíme si zvyknúť, že nemáme klasického pivota, čo určite nie je najideálnejšie, no nechceme vyplakávať.

Najväčšou slabinou je teda nepochybne post pivota. Čo sa dá v tomto smere robiť ešte do konca aktuálnej sezóny? 

– Žiaľ musím konštatovať fakt, že nie sme v situácií ako Ružomberok alebo Piešťanské Čajky. Nemôžeme si dovoliť poobzerať sa po hráčkach z iných klubov a kúpiť si ich. My sme klubom, ktorý basketbalistky vychováva. Dlhodobo máme kompletnú mládežnícku pyramídu, čo je na slovenské pomery unikát, teda všetky kategórie od mladších mini až po juniorky. Už pred troma rokmi sme si spoločne s vedením povedali, že peniaze určené na mládež za žiadnych okolností nepôjdu do extraligy. Toho sa aj držíme a prioritou klubu zostáva výchova. Neradi by sme dopadli ako iné športové kluby, ktoré pre vidinu krátkodobého úspechu v seniorskej kategórií potopili dlhodobú, koncepčnú robotu pri mládeži. Vo vlastných radoch nemáme zatiaľ pivotku, ktorá by mohla plnohodnotne nastupovať v extraligových zápasoch. Dobre sa javí mladá Kovalčíková, ale tá ešte potrebuje dozrieť a veľa trénovať. Prísľubom do budúcnosti sú hráčky v nižších kategóriách, z ktorých by sme za dva-tri roky mohli niektoré dievčatá vytiahnuť do Á-čka. Môžu z nich byť dobré pivotky, no treba počkať ako budú basketbalovo a osobnostne napredovať. Z tohto dôvodu neplánujeme angažovať žiadnu novú hráčku. Predstavovalo by to zvýšené finančné toky do rozpočtu extraligy, čo by mohlo ohroziť základný princíp fungovania celého klubu. Dlhodobo sme najúspešnejším mládežníckym basketbalovým klubom, ktorého hráčky sú oporami mládežníckych reprezentačných družstiev vo všetkých vekových kategóriách.

Vieme, že podmienky nie sú v ženskom extraligovom klube profesionálne, ale predsa len fanúšikovia a verejnosť očakávajú výsledky, ktoré boli na začiatku sezóny…

– Plne to chápeme. V sezóne už máme päť víťazstiev, čo je o dve viac ako v celej predchádzajúcej sezóne. Treba si otvorene povedať, že súpermi nášho kalibru sú pre nás Cassovia Košice, Slovan Bratislava a Poprad. Posledné zápasy nám však aj proti týmto tímom vôbec nevyšli i pre už spomínané udalosti, ktoré v kádri nastali. Opakujem, nejdeme vyplákavať a vešať hlavy. Pokúsime sa zabojovať o ďalšie body do tabuľky s tým družstvom čo máme.

Môžeme teda očakávať za daného stavu v kádri ešte nejakú výhru v extralige? 

– Samozrejme nejdeme sezónu len dohrať. Pokúsime sa o čo najlepšie výsledky a fanúšikom sľubujeme, že na ihrisku odovzdávame vždy maximum. Musíme si zvyknúť na nový herný systém, ktorý je oveľa rýchlejší a agresívnejší. Som však presvedčený, že nám tento herný štýl bude svedčať a zároveň stúpne aj atraktívnosť pre diváka.

Extraliga na vyššej úrovni sa dá hrať iba s podporou sponzora. Čo v tomto smere robí vedenie klubu? Je tu nejaká nádej, že by mohol v Banskej Bystrici raz fungovať aj profesionálny ženský tím?

– Všetci sa v klube snažíme robiť čo sa dá. Ďakujeme mestu Banská Bystrica ako aj ŠKP za dlhodobú podporu, ktorú nám poskytujú. Len z týchto peňazí sa však nedá utiahnuť taká organizácia akou BK ŠKP 08 je. Profesionálny ženský tím by musel mať za sebou podporu súkromného sektora v podobe minimálne niekoľkých menších, resp. jedného veľkého sponzora. Nechceme si stavať vzdušné zámky a tak pokorne pracujeme v podmienkach aké máme. V extralige budeme stále dávať príležitosť mladým bystrickým hráčkam a budeme sa úprimne tešiť z každej, ktorá sa vďaka tomu v budúcnosti presadí v inom klube. Uvedomujem si, že pre fanúšika to nie je príliš povzbudivé čítanie. Chceme však vykresliť realitu v ktorej sa s klubom nachádzame. Dúfam, že ľudia si na Štiavničky aj naďalej nájdu cestu a budú sa tešiť z každej minúty, ktorú naše mladé odchovankyne v extralige odmakajú.

2%