oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Ružomberok potvrdil úlohu favorita až v druhom polčase.

V 14. kole extraligy žien sme v sobotu na Štiavničkách podľahli favorizovanému Ružomberku 41:68, no po prvom polčase sme prehrávali iba o šesť bodov. Skúsenosti a rozdiel oboch tímov sa prejavil až v veľkej prestávke.

V prvej štvrtine sme viedli v úvode po trestnom hode Moravčíkovej 1:0, avšak hostky otočili na 1:7. Trojka Mištinovej a potom aj Števulovej nás však dostali do hry a razom bolo 7:10. V ružomberskom tíme sa presadzovala hlavne Baburová, takže aj jej zásluhou vyhrali toto dejstvo Liptáčky o štyri body. V druhej časti nám súper odskočil na rozdiel šiestich bodov, ale opäť sme jeho náskok skresali. Po trojke Piperkovej bolo 14:17 a po košoch Jelenčíkovej, Matejčíkovej a Stašovej dokonca 20:21! Tento stav trval pomerne dlho v závere polčasu. Až Tetemondová dvoma dvojkami priklonila misku váh na stranu Ružomberka, ktorý napokon išiel na prestávku s vedením o šesť bodov, keď na tabuli svietil stav 22:28.

Zo začiatku tretej tretiny sme ešte držali krok s hostkami, ktoré stále viedli o päť či šesť bodov. Zlom nastal až po tom, čo tréner Ruže Juraj Suja vyčistil žalúdok rozhodcom, ktorí podľa neho nepískali fauly našim hráčkam. To ako by rozhodilo ´pumy´ a prestali sa presadzovať. Súper začal hrať lepšie v obrane, čo robilo Bystričankám problémy. Tie nebodovali dve a pol minúty, takže skóre narastalo v náš neprospech. V jednej chvíli to bolo 26:42. Trojkou Števulovej a dvojkou Matejčíkovej sme sa opäť na chvíľu dostali do hry – 31:42, avšak kouč Liptáčok si následne zobral oddychový čas, nakričal tentoraz už na svoje zverenkyne a tie sa vypli k lepšiemu výkonu, čo korunovali ďalšími úspešnými hodmi. Tretia štvrtina sa skončila výsledkom 35:53 a v štvrtej sa už žiadny zázrak od našich dievčat očakávať nedal. Napriek tomu mohli poslednú desaťminútovku odohrať dôstojnejšie. Zaznamenali v nej totiž iba šesť bodov, o ktoré sa postarali Moravčíková so Stašovou.

Najbližšie sa predstaví naše ŠKP 08 v sobotu 12. decembra v Piešťanoch. Duel s tamojšími Čajkami sa začne o 18.00 hodine.

Fakty o zápase: 

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok 41:68 (9:13, 22:28, 35:53)

Štvrtiny: 9:13, 13:15, 13:25, 6:15. TH: 14/10 – 10/9. Fauly: 16 – 17. Trojky: 5 – 5. Rozhodovali: Tomašovič, Matejčík a Turček. Diváci: 150.

ŠKP 08: Stašová 4, Jelenčíková 8 (1), Piperková 3 (1), Mištinová 5 (1), Moravčíková 5 /Števulová 10 (2), Bačová 0, Matejčíková 6, Štefaňáková 0, Voskárová 0/.

Najviac bodov Ružomberok: K. Tetemondová 15, Letková 11, A. Baburová 10.

Hlasy po zápase: 

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „V prvej i druhej štvrtine bolo vidieť nasadenie na našej strane, i keď treba priznať, že Ružomberčanky nehrali v optimálnej pohode. Na druhej strane treba povedať, že sme im dovolili streliť iba 26 lôpt, čo je z hľadiska obrany výborné číslo s ohľadom na kvalitu súpera. Tréner Suja musel niečo zmeniť, pretože v druhom polčase bola aktivita hostiek oveľa väčšia. Najviac ma nahneval štvor až päťminútový úsek v zápase, v ktorom sme vyzerali dosť frustrujúco a úplne sme odišli. Basketbal hráme aj pre ľudí a musíme si ich získať. Nemôžu sa nám takéto výpadky stávať. Mali by sme hrať neustále agresívne, s nasadením, získať si fanúšikov bojovnosťou, dravosťou. Boríme sa i s problémom organizácie hry. Vypadla nám zdravotne indisponovaná Ozdinciová a nevieme kedy sa vráti do zostavy. Momentálne je to na Piperkovej, ktorú musím prehodiť z krídla na post rozohrávačky, čo dlhšie trvá.“

Petra Števulová, kapitánka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „V prvom polčase sme hrali svoju hru, naopak Ružomberok nehral to čo chcel. Do druhého polčasu sme chceli nastúpiť koncentrovane, čo sa nám zo začiatku darilo, no potom sme dostali ľahké koše, ktoré sme mali ubrániť a inkasovali sme i z protiútokov. To sa odzrkadlilo na výsledku. Poučili sme sa z našich chýb, takže do ďalších zápasov musíme ísť s hlavou hore.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Prvý polčas sme hrali veľmi zle. Je to však pochopiteľné, pretože máme za sebou dva nevydarené zápasy s Piešťanmi a Košicami. Treba priznať, že Bystričanky hrali nebojácne, musím ich pochváliť za prvý polčas, hlavne v obrane. Až v druhom polčase sme začali hrať taký basketbal, aký chceme. S rýchlejším prechodom a s lepšou obranou. Dúfam, že v ďalších zápasoch budeme podávať dobrý výkon od začiatku až do konca a nie až od polčasovej prestávky.“

Katarína Tetemondová, hráčka Ružomberka „Nemali sme dobrý vstup do zápasu. Nepredstavovali sme si taký rozbeh. Robili sme veľa chýb, mali sme štrnásť stratených lôpt, čo je veľa na celý zápas, nie na polčas. Boli sme málo aktívne, v obrane nám utekali hráčky do stredu, čo bola asi najväčšia chyba. Až druhý polčas bol v našej réžii. Dobre sme bránili i útočili, takže to nám pomohlo k tomu, aby sme tento zápas napokon bez väčších problémov zvládli.“

 

Autor: Jozef Balko, Zdroj: bystricoviny.sk, Foto: Jozef Balko+Ivan Golembiovský

2%