oficiálna stránka basketbalového klubu

ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA

Rozhovor s trénerkou zlatých mladších žiačok Zuzanou Cantó

V dňoch 20.-22.5.2016 sa v Nitre konali Majstrovstvá Slovenska v basketbale mladších žiačok, na ktoré si vybojovali postup aj naše nájdené Pumy. Po dramatických bojoch ako jediné nenašli na turnaji premožiteľa a zaslúžene sa tak tešili zo zisku zlatých kovov. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali trénerku majstrovského družstva Zuzku Cantó-Borguľovú.

V prvom rade obrovská gratulácia k tomuto skvelému úspechu. Aké boli pocity tesne po finálovom triumfe nad Young Angels Košice?
Ďakujeme. Bolo to dojímavé, až neuveriteľné. Vedela som, že na Košičanky máme. No sú to mladé dievčatá a stať sa môže hocičo. Druhý polčas mali naše kľúčové hráčky problémy s faulami, preto sa zápas aj zdramatizoval. Nakoniec sme to však zvládli, aj keď súper bojoval do posledných minút. O to je víťazstvo cennejšie, že zápas bol do poslednej minúty napínavý.

Ako hodnotíš celkový prejav družstva na turnaji?
Prejav bol jednoznačne nad očakávanie. Počas sezóny sme nemali veľa vyrovnaných, dramatických zápasov, preto ma prekvapilo, ako sa dievčatá dokázali vyrovnať a zmobilizovať na ťažké zápasy. Veľmi nám pomohlo víťazstvo nad Novým Mestom nad Váhom už v prvý deň turnaja, dodalo nám to sebavedomie.

Čo považuješ za hlavné dôvody triumfu púm na turnaji? Boli to individuálne výkony hráčok, či skôr tímová robota všetkých Púm v družstve?
Musím povedať, že máme v družstve výborné individuality, ktoré ťahajú družstvo, no podarilo sa nám do hry zapojiť aj ostatné hráčky a  individuálne výkony podporiť tímovosťou. Každá hráčka musela zabrať a ukázať, v čom sa za celú sezónu zlepšila, aby sme dosiahli na zlaté medajly.

Hráčky sú stále mladučké. V čom podľa teba musia najviac popracovať, aby tento úspech zopakovali aj v ďalších rokoch a nezaostali za konkurenciou?
Stále treba pracovať na technike a práci s loptou. Ostatné príde so skúsenosťami a vekom. Myslím, že je veľmi dobré, že v družstve máme individuality ako Simča Neuschlová, Dominika Krnčoková či Anežka Krestianková. Ostatné hráčky ich môžu pozorovať a ťahať sa za nimi. Keď sa k nim ostatné ešte viac priblížia, družstvo bude ešte silnejšie.

Na záver ešte krátke zhodnotenie sezóny. Ako ju hodnotíš s odstupom pár dní po skončení finálového turnaja?
Musím povedať, že to bola kolektívna práca, nakoľko družstvo netrénuje v jednej tréningovej skupine. Veľkú robotu odvádza tréner Martin Krnáč, ktorý má na starosti hráčky narodené v roku 2003. Nakoľko ich je len 7, museli ich dopĺňať moje 2004-ky. Spolu sme trénovali vždy len deň pred zápasom. Napriek tomu sme v tomto roku v mladších žiačkach najlepšie na Slovensku. Našťastie počas sezóny bolo dosť zápasov na to, aby sme sa zohrali. V strede sezóny to už vyzeralo, že nebude mať kto s dievčatami chodiť na zápasy, nakoľko tréner Krnáč vedie ešte dve tréningové skupiny a časovo to nemohol stíhať. Ja som bola dlhodobo PN, no nakoniec sa to vyriešilo. Myslím, že sme prekvapili nielen širokú verejnosť, ale aj samé seba. Dievčatám ďakujem za celú sezónu a Martinovi za výbornú spoluprácu.

2%